100-timers Advanced Uddannelse i Yin & Yoga Somatics
En overbygning for Yin Yogalærere, hvor vi fusionerer de klassiske stille Yin Yoga stræk med glidende, flydende og pulserende bevægelser og blød massage af bindevævet. Vi nørder nyere fascia forskning, fascias forskellige kvaliteter og måder hvorpå du kan arbejde ind i bindevævet på forskellige måder. Du lærer teoretisk om de indre sanser og praktisk om sansebaseret non-lineært sprog, som vil styrke din evne til at guide andre ind i deres egne impulser, bevægelser, intuition og bindevæv. Så du efter endt uddannelse kan kombinere Yin & Yoga Somatics på fineste vis.
Det er et krav, at du er certificeret Yin Yogalærer for at deltage på denne uddannelse. Derfor anbefaler vi, hvis ikke du allerede er certificeret, at du starter med vores 165-timers Yin Yoga uddannelse
Uddannelsens opbygning og indhold
MODUL I: THE ART OF SENSING (29., 30., 31. januar 2027)
På første modul dykker vi dybt ned i sansebaseret bevægelse. Her introduceres du teoretisk for propriocetion og interoception, som er de indre sanser, der hjælper dig med at fornemme din krop i forhold til rum og i forhold til dig selv – og selvfølgelig også indre tilstande, stemninger og impulser. Vi nørder sansebaseret og non-lineært sprog, som vil styrke din evne til at guide andre ind i deres egne impulser, bevægelser, intuition og bindevæv. Så du ikke længere instruerer i hvad de skal, hvordan de skal bevæge sig eller hvad de mærker, men i stedet bliver facilitator og spaceholder, der skaber rammerne for egne undersøgelser og udfoldelser i både den ydre krop og det indre landskab.
Underviser: Karina Bargholz
MODUL II: THE ART OF CONNECTING (12., 13., 14. marts 2027)
På andet modul fordyber du dig i nyere fascia forskning og bindevævets forskellige kvaliteter. I klassisk Yin Yoga arbejder vi med yielding, som er én af kvaliteterne, hvor vi smelter og synker ind i de mere stille stræk. Nyere fascia forskning viser, at bindevævet har brug for flere ting for at opnå optimal bevægelighed, dynamisk stabilitet og styrke. Du lærer forskellige konkrete måder hvorpå du i kombination med de stille Yin Yoga stillinger, kan arbejde med flere af bindevævets kvaliteter, heriblandt glid, responsivitet og elasticitet – med og uden udstyr (bælter, elastikker og forskellige slags bolde).
Underviser: Karina Bargholz / Gæstelærer: Karin Lerche
MODUL III: THE ART OF TEACHING (21., 22., 23. maj 2027)
Et modul med fokus på konkret sekvensering af klasser. Her får du masser af tid til at nørde sammensætning af de stille stræk og det mere levende somatics. Alt efter hvordan du sammensætter klasserne kan det være mere levende og legende eller mere indadvendt og meditativt. Begge dele kan være helt igennem magisk – og det lærer du meget mere om her. Desuden får du masser af mulighed for at øve dig sammen med de andre på uddannelsen – og undervise konkrete mini-sekvenser, som du selv er med til at sammensætte.
På uddannelsen modtager du adgang til et online bibliotek bestående af 16 praksisser, som du forventes at lege med og øve dig på imellem modulerne. Hver praksis skal du skrive et par linjers refleksion omkring. På den måde bliver stoffet endnu mere kropsliggjort – og du vil have konkret inspiration, som kan hjælpe dig godt i gang med at give det videre til andre også. På første modul får du et hjemmekit med det udstyr du skal bruge.
Om underviserne:
- Karina Bargholz var blandt de første Yin Yoga undervisere i Danmark og har i dag over 15 års erfaring med at undervise i Yin Yoga. Hun har været gæstelærer på flere uddannelser gennem årene og siden 2021 faciliteret sine egne Yin Yoga Uddannelser. Allerede i 2019 udviklede Karina Yin Yoga Flow, hvor hun som den første i Danmark kombinerede de stille Yin Yoga stillinger med fascial flow inspirerede bevægelser. Det var en fast del af Yin Yoga uddannelsen, men er i dag blevet til en mere dybdegående efteruddannelse under titlen: Yin & Yoga Somatics. Efter i 2012 at have gennemført sin første 200 timers uddannelse med Mari Nordstrøm (Blid Hot Yoga) blev hun optaget på Sarah Powers’ institut, hvor hun gennemførte 300 timers Yin Yoga uddannelse samt mentorforløb med Ty Powers. I de år var hun også i USA for at studere Yin Yoga med Paul Grilley. På Karinas CV står desuden længerevarende uddannelser som: Open Flow Yoga, Hatha Yoga, Restorativ Yoga, Yoga Nidra, Gravid Yoga & Efterfødselsyoga. Karina er indehaver af YamYam, som åbnede for snart 10 år siden. Hun er desuden uddannet Cand. Mag. Sprogpsykolog og har en 3-årig uddannelse i åndedræts- og psykoterapi samt en overbygning i traumeinformeret kropsterapi. Hun videreuddanner sig løbende inden for det traumeterapeutiske felt, hvilket hun også bringer med ind på sine yogaklasser og uddannelser.
- Karin Lerche har de sidste 10 år fordybet sig i bindevævets opbygning, anatomi og kvaliteter i relation til bevægelse. Det har givet hende titlen som FAMO Fascia Movement advanced Teacher & Educator oveni den baggrund hun har som kiropraktor og Pilateslærer. Hun underviser internationalt FAMO Fascia Movement kurser for professionelle, som er skabt af Karin Gurtner, art of motion academy, og anerkendt samt eksamineret af Tom Myers, Anatomy Trains. Karin arbejder derudover manuelt med kiropraktik og fascia og underviser 1:1 forløb samt holdundervisning.
Praktiske detaljer:
Betingelser for at blive optaget på uddannelsen:
Det er et krav, at du allerede er uddannet Yin Yogalærer – og også gerne har konkret erfaring med at undervise i Yin Yoga. Dermed har du formentlig erfaring med at guide stillinger og variationer af stillinger samt sekvensere og sammensætte yogaklasser til en harmonisk helhed. På vores 165-timers Yin Yoga uddannelse kan du blive certificeret Yin Yogalærer – og derefter fortsætte på vores Advanced Yin uddannelser.
Sted & Tidspunkt:
Uddannelsen afholdes hos YamYam i Køge. Uden bil kan du komme hertil med tog og cykel fra stationen. Der er både hoteller og bed and breakfast i nærheden, hvis du har brug for overnatning. Alle dage mødes vi klokken 10.00-18.00.
Pris & Betingelser:
Pris: 18.500, inkl. undervisningsmateriale, drikkevarer og snacks (madpakke skal du selv medbringe på modulerne). Når du bliver optaget på uddannelsen, skal du betale et depositum på 4.500 kroner. Det er muligt at betale restbeløbet rentefrit i 5 rater. I prisen er inkluderet snacks, the, kaffe og en professionel manual. Frokost skal du selv medbringe til dagene. Der er både køleskab, service og bestik til rådighed. Fra 2026 bliver visse dele af yoga pålagt moms. Dette gælder dog ikke faglig undervisning. Derfor er prisen på denne uddannelse fortsat uden moms.
Sidste frist for tilmelding: 15. januar 2027
Betingelser: Tilmelding er bindende og det er ikke muligt at flytte hele eller dele af uddannelsen til et senere tidspunkt. Ej heller er det muligt at få pengene retur. Ved afbud inden uddannelsen, eller hvis du stopper undervejs, vil det fulde beløb fortsat blive opkrævet, medmindre pladsen kan sælges til en anden. Dette kan vi dog ikke garantere.
Certificering:
Ved mere end 10 procent fravær modtager du ikke noget certifikat. Det er dog muligt at deltage på den resterende uddannelse alligevel. For at få et certifikat skal du desuden gennemføre de 16 online hjemmepraksisser.
Tilmelding:
For at komme i betragtning til uddannelsen skal du sende os et lille skriv, hvor du fortæller kort om dig selv og hvilken Yin Yoga Uddannelse du har gennemført. Dermed sikrer vi at alle deltagere er certificeret Yin Yogalærere, som er et optagelseskrav. Derefter indbetaler du depositum for at sikre din plads på uddannelsen.
Send en mail til info@yamyoga.dk
Spørgsmål?
Du er altid velkommen til at booke et afklarende telefon- eller skype møde. Mødet koster naturligvis ikke noget. Kontakt os på info@yamyoga.dk eller giv os et kald på +45 3059 2993.